Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :Farbod Azsan
تاریخ:پنجشنبه 10 مرداد 1392-12:52 ب.ظ

معرفی عناصر داستانی/شماره ی نوزده: Foil

فویل


برخلاف اربابش دون کیشوت، سانچو پانزا چاق، واقع گرا و شوخ طبع است.

بعضی مواقع جواهرفروشان زیر جواهرشان یک فویل آلومینیومی براق می‌گذارند تا بیشتر بدرخشد. در عرصه‌ی ادبیات فویل به شخصیتی گفته می‌شود که باعث درخشش ویژگی‌های شخصیتی یک نفر دیگر می‌شود. این امر عموماً به خاطر تضاد این دو با هم به وقوع می‌پیوندد، ولی یک فویل از طریق رقابت با شخصیت موردنظر، تشویق او به انجام کارهای منفی (مثل دعوا و جروبحث کردن) اشاره به نکات و مسائل واضح و مبرهن و بیان جملات طعنه‌آمیز نیز می‌تواند نقش خود را ایفا کند.

دستیارها (sidekicks) عموماً چیزی هستند که خود قهرمان نیست (مثلاً قهرمانی که زود عصبانی می‌شود، دستیاری آرام و عاقل دارد) و از این طریق نقش خود را به عنوان یک فویل ایفا می‌کنند. در سناریوی کلیشه‌ای "خوبی علیه بدی" شخصیت مثبت و منفی نیز هردو می‌توانند فویل یکدیگر محسوب شوند، چون هریک در موقعیت‌های مشابه و نسبت به چالش‌ها و مشکلات یکسان عکس‌العمل متفاوتی دارند.

تقریباً در تمام داستان‌های چندشخصیتی نویسنده بین شخصیت‌ها تضاد برقرار می‌کند تا به آن‌ها عمق بیشتری ببخشد؛ بدون توجه به این که هریک در ترازوی خوبی/بدی در کدام سمت قرار دارند. برای ایجاد یک فویل لازم نیست حتماً پای باورهای اخلاقی به میان کشیده شود.

بعضی مواقع فویل یک شخصیت تک‌بعدی و فرعی است که وارد صحنه می‌شود، راجع به چیزی اظهار نظر می‌کند و سپس از داستان محو می‌شود. اما فویل‌ها اغلب شخصیتی ثابت هستند که ویژگی‌ها و عقایدشان با ویژگی‌ها و عقاید یک شخصیت ثابت دیگر متفاوت است. گاهی نیز پیش می‌آید که به جای تضاد در زمینه‌های مختلف، دو فویل خیلی خیلی خیلی شبیه به هم هستند و فقط یک فرق اساسی دارند و این فرق اساسی جلوه‌گر شخصیتشان می‌شود.

بسیاری از فویل‌های عمدی از لحاظ فیزیکی نقطه‌ی مقابل شخصیت اصلی هستند. چاق/لاغر و قدبلند/قدکوتاه جزو رایج‌ترین راه‌های ایجاد تضاد می‌باشند. هم‌چنین از رنگ مو نیز برای ایجاد فویل استفاده می‌شود؛ مثلاً اگر معشوقه‌ی قهرمان بلوند باشد، شخصیت منفی اصلی موی سیاه/حنایی دارد و برعکس.

تقریباً هر دو نوع شخصیتی می‌توانند فویل یکدیگر باشند؛ در صورتی که به درستی کنار یکدیگر قرار گیرند و نویسنده کاربلد باشد. با این حال تعداد زیادی تیپ شخصیتی وجود دارند که تنها دلیل وجود داشتنشان فویل بودن نسبت به شخصیت اصلی و در صورت وجود یک سری شخصیت، نسبت به یکدیگر است.

اگر با کمی خیال‌پردازی به انسان‌های دور و برتان نگاه کنید، احتمالاً متوجه می‌شوید که این تیپ شخصیتی ریشه در واقعیت نیز دارد و بسیاری از زوج‌ها هم در داستان و هم در واقعیت فویل یکدیگر می‌باشند.

تعدادی از زوج‌های فویل ساز:

- جدی/عاقل و خل/بی‌خیال/روانی. البته جدی/عاقل در مقایسه با فویلش جدی/عاقل به نظر می‌رسد، وگرنه خودش نیز عموماً شخصیت عجیبی دارد. (Sam & Max, Sam & Max)
- فعال/جدی و تنبل/بازیگوش (Marge & Homer, The Simpsons)
- رتبه‌ی اول و رتبه‌ی دوم. اگر به خاطر رتبه‌ی اول نبود، رتبه‌ی دوم بهترین می‌شد و همین اتفاق عموماً حسادت او را نسبت به رتبه‌ی اول برمی‌انگیزد. (Salieri & Mozart, Amadeus)
- خواهر/برادر کوچک‌تر اعصاب خردکن و /خواهر/برادر بزرگ‌ترش که حوصله‌ی او را ندارد. (Dash & Vi, The Incredibles)
- خواهر/برادر احمق/سر به هوا و خواهر/برادر که مسئول اوست. (Tom & Edmund Bertram, Mansfield Park)
- دشمنان قسم‌خورده (Mario & Bowser, Super Mario Bros)
- زشت و زیبا (WALL-E & Eve, WALL-E)
- باهوش و پرزور (Asterix & Obelix, Asterix & Obelix)
- پسر دمدمی/بی‌حوصله/عصبی و دختر آرام/مهربان (Belle & The Beast, Beauty & The Beast)
- پسر آرام/عاقل و دختر پرانرژی/پرتکاپو (Dexter & Dee Dee, Dexter’s Lab)
- هابیل و قابیل یا برادرانی که به خون هم تشنه‌اند. (Reily & Stannis Baratheon, A Song of Ice & Fire)
- فرمانده‌ی نرم و زیردست خشن/بداخلاق (Captain Miller & Sargent Horvath, Saving Private Ryan)
- رهبر شجاع/مغرور و دستیار بزدل/حقیر (Voldomort & Peter Pettigrew, Harry Potter)
- دختر قوی/مرد صفت و پسر ضعیف/سوسول (Astrid & Hiccup, How to Train Your Dragon)
- شاگرد و استاد (Luke Skywalker & Yoda, Star Wars)
- شخصیت پلید/گستاخ و همراهی که دائم به او نکات اخلاقی یادآوری می‌کند. (Long John Silver & Morph, Treasure Planet)
- مرد باکلاس/شریف و مرد یاغی/رند (Cyclops & Wolverine, X-Men)
- انسان و همراه غیرانسان مثل سگ، گربه، موش، پری و ... (Mowgli & Baloo, The Jungle Book)
- سیاه‌پوست و سفیدپوست (Jules & Vincent, Pulp Fiction)
- مرد حرف و مرد عمل (Saul Goodman & Walter White, Breaking Bad)
- دوقلوهای متضاد (Artemis & Apollo, Greek Mythology)
- زوج یاغی (Mickey & Mallory Knox, Natural Born Killers)
- دوستانی که دائماً با هم درگیرند و سر هم غر می‌زنند، ولی دوستیشان پایدار است. (Jack Sparrow & Will, Pirates of the Caribbean)
- دو دوستی که با هم کل‌کل می‌کنند و رقابت دوستانه دارند. (Legolas & Gimli, Lord of the Rings)
- دو رقیب/دشمنی که برای یکدیگر احترام قائلند و حتی اگر به خاطر شرایط حاکم نبود، می‌توانستند دوستان خیلی خوبی برای هم باشند. (Hector & Achillies, The iliad)
- یک شخصیت و صدایی در درونش (به عبارتی تجسم نفس اماره) که دائم او را وسوسه می‌کند. ( Prince & Dark Prince, Prince of Persia: The Two Thrones)داغ کن - کلوب دات کام

پیام
شنبه 12 مرداد 1392 01:23 ق.ظ
سلام یه خواهش بزرگ از شما داشتم که میشه گفت که اصلا درست نیست ولی میشه خودتون کتاب نشان اتنا از مجموعه پرسی جکسون رو ترجمه بکنید درسته که این کتاب از یه سایت در حال ترجمست ولی سرعت ترجمه شما یکم بهتره یا اگه بتونید تو سریع تر شدن این مجموعه کمک بکنید واقا ممنون میشم
پاسخ Farbod Azsan : سلام.
با وجود ترجمه هایی که فعلاً در حال انجامشون هستم، مطلقاً وقت ترجمه ی اثر دیگه ایو ندارم.
ali
پنجشنبه 10 مرداد 1392 06:46 ب.ظ
سلام...اولا تشکر...
ثانیا یه سوال داشتم...میشه توی یه داستان(فیلم)چند فویل وجود داشته باشه و به هم وابسته باشن؟...مثلا تو سرزمین اشباح دارن شان میشه هارکات مولدز رو فویل دارن و خود دارن رو فویل کرپسلی حساب کرد؟...
پاسخ Farbod Azsan : سلام.

آره، چرا که نه.

دارن و کرپسلی فویل هم محسوب می شن (همون فویل شاگرد و استاد)، ولی هارکات غیر از ظاهرش که با دارن فرق داره، از لحاظ شخصیتی تضاد خاصی باهاش نداره و در نتیجه فویل شاخصی محسوب نمی شه.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic