Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :Farbod Azsan
تاریخ:پنجشنبه 27 تیر 1392-03:31 ب.ظ

معرفی عناصر داستانی/شماره ی هفده: The Climax

نقطه ی اوج" ... وِروِروِروِر یه اتفاق مهم وِروِروِروِر ... "

نیل گیمن در تعریف داستان
 


نقط ی اوج که یکی از قدیمی ترین عناصر داستانی می باشد، نقطه ای در پایان (یا بعضی مواقع در اواسط) داستان است که در آن داستان به حداکثر میزان حساسیت خود می رسد و نیروها و عناصری که سر ناسازگاری دارند، با یکدیگر روبرو می شوند (به عنوان مثال، درگیری قهرمان و دشمن اصلی اش در معبدی که حاوی یک عتیقه ی بسیار مهم می باشد و هر دو خواهان به دست آوردن آن هستند یا ملاقات رو در روی یک کارآگاه با قاتلی که مدت ها یه دنبالش بوده است) تا درگیری بینشان را  به نحوی حل کنند؛ پس از آن تعدادی از گره های داستانی (یا همه یشان) باز شوند و به طور کلی یک جمع بندی کلی از حوادثی که به وقوع نقطه ی اوج ختم شده اند انجام شود. در رسانه های تصویری اغلب موسیقی حماسی و هیجان انگیزی نقطه ی اوج را همراهی می کند.

نقطه ی اوج عموماً نوعی مبارزه ی بزرگ می باشد (این نوع نقطه ی اوج اغلب در ژانر اکشن یافت می شود)، ولی در داستان هایی که سکون بیشتری دارند (مثل داستان های معمایی)، نقطه ی اوج می تواند کشف یک راز یا حقیقت مهم باشد. در کل ماهیت نقطه ی اوج به ماهیت ستیزه ای که داستان از ابتدا به آن تکیه داشته، بستگی دارد.

در سریال های تلویزیونی و کمیک بوک هایی که خطوط داستانی قوسی دارند (آثاری که هر فصل، جلد یا سری از آن ها یک داستان جداگانه و مستقل را در یک پیش زمینه و با شخصیت های اصلی یکسان تعریف می کند، مثل اکثر انیمه های ژاپنی و کمیک های ابر قهرمانی)، عموماً هر قسمت شامل یک نقطه ی اوج کوچک می باشد و نقطه ی اوج بزرگ و مهم در قسمت آخر ارائه می شود. آخرین قسمت (بعضی مواقع دو قسمت آخر) کل سریال پایان نهایی (Grand Finale) را رقم می زند؛ نقطه ی اوج بسیار بزرگی که همه یا حداقل اکثر رشته های داستانی بلاتکلیف در آن به سرانجام می رسند. 

در مقابل نقطه ی اوج، ضد اوج (Anti-Climax) قرار دارد. ضد اوج احتمالاً به اندازه ی خود نقطه ی اوج قدمت دارد. ضد اوج موقعی اتفاق میفتد که زمینه برای یک نقطه ی اوج فراهم شده (مثل نبردی که قرار است برنده ی نهایی یک کشمکش طولانی را مشخص کند)، حس تعلیق ایجاد شده توسط آن بسیار هیجان انگیز است و کاسه ی صبر بیننده/خواننده را لبریز کرده ... اما قهرمان شخصیت بد را با یک ضربه می کشد، او خود به خود می میرد یا یک نفر مثل اجل معلق ظاهر می شود و قبل از این که قهرمان بتواند کاری انجام دهد، او را از بین می برد. به چنین موقعیتی که در بسیاری از موارد مثل آب سردی است که روی سر مخاطب ریخته می شود، ضد اوج گفته می شود.

ضد اوج همیشه با آگاهی قبلی و با برنامه ریزی اتفاق نمیفتد. هنگامی که دلیل استفاده از ضد اوج برای مخاطب کاملاً مشخص نباشد یا به صورت غیر عمد مورد استفاده قرار بگیرد، ممکن است گیج کننده باشد و مخاطب را نسبت به داستان دلسرد کند. به طور کلی باید با احتیاط از ضد اوج استفاده کرد، حتی در زمینه ی طنز که یکی از کاربردهای اصلی آن می باشد.

تعدادی از نقاط اوج معروف:
- صحنه ی دوئل پایانی بین سه شخصیت اصلی (فیلم خوب بد زشت). البته این دوئل معروف و به طور کلی همه ی صحنه های دوئلی که یک مقدمه چینی حماسی دارند به نوعی ضد اوج هم محسوب می شود، ولی نه کاملاً. چون به هر حال ناگهانی کشته شدن با یک گلوله در دوئل امری عادی است.
- نبرد فرودو و سم با گالوم برای نابود کردن حلقه (ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه)
- هنگامی که دارث ویدر به لوک می گوید که پدر اوست. (اپیزود پنجم جنگ ستارگان)
- پی بردن رستم به این که سهراب پسر اوست. (شاهنامه)
- خودکشی تراژیک رومئو و ژولیت، هر چند که بسیاری مرگ تیبولت را نقطه ی اوج داستان می دانند. (نمایشنامه ی رومئو و ژولیت شکسپیر)

تعدادی از ضد اوج های معروف:
- نحوه ی کشته شدن بیل (بیل را بکش)
- مواجهه ی هری و ولدومورت در جنگل ممنوعه (هری پاتر و یادگاران مرگ)
- هر بازی ای که باس (غول آخر) ضد اوج داشته باشد. باس ضد اوج باسی است که رسیدن به او مشکل و طولانی است و یا ظاهر تهدید آمیزی دارد، اما راحت از بین می رود.
- پایان و سرانجام شخصیت های فیلم جایی برای پیرمردها نیست.
- شایعات و پیش بینی های مربوط به پایان دنیا (مثل قضیه ی
Y2K و 21 دسامبر 2012)داغ کن - کلوب دات کام

چهارشنبه 2 مرداد 1392 09:02 ب.ظ
زامبی چی شد
پاسخ Farbod Azsan : فصل سیزدهم هستم.
nymeria
چهارشنبه 2 مرداد 1392 09:01 ب.ظ
سلام!!
واقعا کار جالبیو پیش گرفتین، من که خیلی از خوندن اینها لذت می برم مخصوصا اینکه میبینم در تمام داستانهایی که خوندم این عناصر ساده به شکل های مختلف استفاده شده.

فقط یه سوال چرا نبرد ولدمورت و هری ضد اوج محسوب میشه؟؟ چون ولدمورت یه جورایی رو دست خورد و تمام پیش بینی هاش غلط از آب در اومد؟؟
پاسخ Farbod Azsan : سلام.

اشتباه از من بود. نبرد نهایی بین هری و ولدومورت نقطه ی اوجه، نه ضد اوج. اون جا که هری می ره به جنگل ممنوعه تا توسط ولدومورت کشته بشه ضد اوجه (هم توی فیلم و هم توی کتاب).

تصحیحش کردم. ممنون که اشاره کردید.
فاطیما
چهارشنبه 2 مرداد 1392 08:59 ب.ظ
سلام
خیلی با این معرفی عناصر داستانی ات حال کردم! ادامه بده. کار خوبیه.
پاسخ Farbod Azsan : سلام.
باعث خوشحالی منه.
فعلاً قصد دارم تا 50 شماره پیش برم.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic