تبلیغات
Trying To Unfreeze - معرفی عناصر داستانی/شماره ی نه: Foreshadowing


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :Farbod Azsan
تاریخ:پنجشنبه 2 خرداد 1392-10:43 ق.ظ

معرفی عناصر داستانی/شماره ی نه: Foreshadowing

پیش آگاهی


پیش آگاهی سوراخی است که از گودال پیش رو خبر می دهد. 


پیش آگاهی نشانه، اشاره یا کنایه ای در روایت داستان است که از فاش سازی یا اتفاقی که بعدا قرار است رخ دهد، خبر می دهد. این نشانه، اشاره یا کنایه ممکن است یک سخن باشد، یک عمل، یک اتفاق غیر منطقی که معنی آن بعدا معلوم می شود، یک اسم  که پشت آن منظور نهفته است و یا هر چیز دیگر.  پیش آگاهی ممکن است نشانگر یک اتفاق شوم باشد، ولی در لحظه ای که ارائه می شود، این طور به نظر نرسد.
پیش آگاهی با کیفیت چیزی را که قرار است به آن اشاره کند، فاش نمی کند، اما وقتی بعد از فاش سازی، خواننده دوباره آن را می خواند یا می بینید، شبیه یک مدرک واضح به نظر می رسد. پیش آگاهی بی کیفیت یا با بیش از حد واضح بودن حس تعلیق را از بین می برد و یا مبهم تر از آن است که بخواهد چیزی را پیشگویی کند. پیش آگاهی ممکن است زمینه ساز چیزی باشد که نویسنده قصد دارد بعدا به طور ناگهانی وارد داستان کند و یا از ورود عناصر ماوراء الطبیعه به داستانی که واقع گرایانه به نظر می رسد، خبر دهد.
در ادبیات، پیش آگاهی معمولا موقعی اتفاق میفتد که به یک امکان و احتمال اشاره می شود، ولی شخصیت ها فورا آن را رد و تکذیب می کنند. بدین شکل، این رد شدن و تکذیب بر روی بعضی از خواننده ها که درست مثل شخصیت های داستان از آینده خبر ندارند، اثر می گذارد. ولی خواننده های با تجربه تر فورا این کلک را شناسایی کرده و متوجه می شوند که باید انتظار چه چیزی را داشته باشند.
خواب دیدن
در صورتی که راجع به اتفاقاتی باشد که قرار است در آینده بیفتند اغلب پیش آگاهی می باشد. هم چنین دو مورد از دگرگونگی های شاخص این عنصر، Futureshadowing  (پس آگاهی) و Foreseeing my death (دیدن مرگ خود)هستند. پس آگاهی یعنی باخبر شدن از عاقبت یک اتفاق قبل از دیدن خودن آن. این باخبر شدن می تواند از طریق سفر در زمان، آینده نگری یا عدم ترتیب زمانی بین سلسله وقایع داستان رخ بدهد. فیلم Memento ی کریستوفر نولان کلا بر اساس پس آگاهی ساخته شده است. دیدن مرگ خود هم موقعی رخ می دهد که بنا بر دلایلی، شخصیت از نحوه ی مرگ خود و یا حتی زمان و مکان آن آگاه باشد. شخصیت اصلی فیلم Big Fish  از نحوه ی مردن خود آگاه است، چون آن را از درون چشم های یک جادوگر دیده است.

نمونه هایی از پیش آگاهی در آثار داستانی معروف: 
- گفتگوی به ظاهر بی اهمیت بین شخصیت های سگ های آب انبار تارانتینو در ابتدای فیلم، ویژگی های شخصیتی آن ها را که بعدا اتفاقات داستان و سرونوشت هر یک از آن ها را رقم می زنند، معلوم می کند.
- جمله ای که هاروی دنت در شوالیه ی تاریکی بیان می کند: " تو یا یه قهرمان می میری یا اون قدر زنده می مونی که به یه بزهکار تبدیل بشی. "
- به عنوان یک مثال طعنه آمیز، در ارباب حلقه ها: یاران حلقه، فرودو می گوید: " تا به این جا، تنها امید من رسیدن به این جا (ریوندل) بود. امیدوارم که نیازی نباشد بیش از این پیشروی کنم ... یک ماه را به ماجراجویی و دور از خانه سپری کردم و حالا فهمیده ام که همین قدر برایم بس بوده است. " حدس بزنید بعد از این چه اتفاقی میفتد.
هم چنین کمی قبل تر از ورود یاران حلقه به معدن موریا و روبرو شدن با بالروگ، گاندالف بیان می کند: " در نقاط عمیق تر دنیا، موجوداتی کهن تر و پلیدتر از ارک ها وجود دارند. "
- در بازی سایلنت هیل 2، اوایل بازی پیام هایی می بینید با مزمون: " این جا یک حفره وجود داشت. حالا از بین رفته است. " و " دری که در تاریکی بیدار شود، رو به کابوس باز می شود.  " این پیام ها به حوادث روان شناسانه ای اشاره می کنند که بعدا در داستان اهمیت پیدا می کنند.
- در فیلم بیگانه، ما شاهد این گفتگو هستیم:
کین: " اوه احساس می کنم مُردم. "
پارکر: " تا حالا کسی بهت گفته که انگار واقعا مُردی؟ "
کین اولین نفر بین گروه است که می میرد.
- در انیمیشن باور نکردنی ها، ادنا، شخصیتی که لباس هایی مخصوص ابرقهرمان ها می سازد، راجع به این که چرا شنل روی لباس های خود قرار نمی دهد، بحث و اشاره می کند که شنل ها دست و پاگیر و در نتیجه مرگبار هستند. شخصیت بد داستان به وسیله ی گیر کردن شنلش در موتور جت کشته می شود.
 
- در سری بازی های گابریل نایت، اسم شخصیت اصلی (Gabriel Knight) پیش آگاهی حرفه ی خانوادگی او یعنی مبارزه با موجودات پلید را انجام می دهد. 
داغ کن - کلوب دات کام

سیمرغ
سه شنبه 7 خرداد 1392 06:19 ب.ظ
سلام اینجا اپش وقت خاصی داره تو هفته؟یا هروقت دلت خواست و مطلب بود اپ میشه؟
پاسخ Farbod Azsan : سلام.
آره، در حال حاضر، هر پنج شنبه.
سیمرغ
یکشنبه 5 خرداد 1392 08:46 ب.ظ
باشه هرچی تو بگی من برم این 5 خط رو بخونم ببینم شاید انگیزه ای شد برای خوندن فیزیک 2 که جزوش ناقصه اولین انگیزه شکن استاد از ساعت 7ونیم میرفت شیربرنج میفروخت سر کلا راس 7ونیم درسو شروع میکرد منم همشیه زودتر از 8و10کم اونجا نبودم یه جلسه هم نمیدونم چطوری کجا مفقودالاصر شده به کل
کسی میدونه چرا برای خوندن کتاب های داستان و رمان اینقدر وقت و علاقه میذاریم ولی کتاب ها و جزوات درسی هرگز؟
جونم گرفت تا اخرش این اندیشه رو خوندم همون بحث عدم تمرکز بعضیوقتا مجبورم میکرد تا سه الا 4 بار یه تیکه کوچیک رو بخونم هیچ هم فایده نداشت نمیدونم چرا وقتی مردم فهمیدن امتحانشون قراره تستی باشه حال میکنن
پاسخ Farbod Azsan : حتی اگه جالب ترین موضوع هم اگه به یه مبحث درسی تبدیل بشه، جذابیشتو تا حد زیادی از دست می ده، چون یاد گرفتن درس عموما با اجبار همراهه و تو اجبار هم طبیعتا لذتی وجود نداره.
سیمرغ
یکشنبه 5 خرداد 1392 04:35 ب.ظ
بعضی وقتا هرجایی یه تحولی توش ایجاد شه بد نیست با اون فیلم هم موافقم خیلی ضدحاله جون میده ادم بره تو وبلاگ ورزشی خبرشرو پخش کنه ولی نه اینجا ورزشیه و نه خبر من در مورد فیلمه تو اینترنت شاید در موردش مطلب باشه که بازم فرهنگ کتاب خونی رواج پیدا میکنه من کلا ادم بدجنسیم اگرم بخوای میرم و دیگه هم اصلا نمیام امروز وسط راه رو یه صحنه ای دیدم یه فکر خیلی شوم به سرم رسید حال کردم باهاش فقط حیف که نمیشه عملیش کرد لو هم نمیدم چیه مردم نرن سودجویی کنن فقط گفتم حرصشون در بیاد
راستی این پیش اگاهی چریانش چی هست؟من توضیحات این متنه رو نخوندمه میتونی مختصر یه توضیح 3-5خطی برام جور کنی؟
پاسخ Farbod Azsan : به هر حال، وبلاگ یه محیط محدود و با مباحث و موضوعات محدوده. برای همین بحث های متفرقه و به قول خودت، ایجاد تحول توش جایی ندارن، خصوصا اگه وبلاگ خصوصی نباشه (منظور از خصوصی، یعنی وبلاگی که مثلا پاتوق چند تا دوسته).

اتفاقا همین چهار پنج خط اول مطلب، تعریف کلی مفهوم هستن. بقیش مثال و توضیحات اضافست.
سیمرغ
شنبه 4 خرداد 1392 11:13 ب.ظ
اسپم چیه عزیز من این مهمترین چیزه دزفول نبود عراق میخواست موشکاش رو کجا بزنه؟
پاسخ Farbod Azsan : من منکر اهمیت دزفول نیستم، ولی خب این کار تو مثل این می مونه که یه نفر بره تو یه وبلاگ ورزشی کامنت بذاره بگه فیلم جدید فلان کارگردان اومده، حتما برید ببینیدش. شاید اون فیلمم یه فیلم فوق العاده باشه، ولی وبلاگ ورزشی جای معرفی کردنش نیست.
سیمرغ
شنبه 4 خرداد 1392 03:10 ب.ظ
4خرداد روز جهانی دزفوله
پاسخ Farbod Azsan : سیمرغ جان، شما به اسپم زدن خیلی علاقه داری، نه؟ D:
بهروز
جمعه 3 خرداد 1392 06:34 ب.ظ
درود . یکی از مجموعه های پر از پیش آگاهی هری پاتره حتی اگه بخوایم از خواب هایی که هری میدید فاکتور بگیریم که خودش تو روان شناسی یک شاخه پیش آگاهی . البته در هری پاتر داستان اونقدر علت و معلولی هستش که ارجاعات داستانی مثلا به فلان جا بسیار واضح هستش .
پاسخ Farbod Azsan : بله، هری پاتر هم با توجه به حجم عظیمش و دنیایی که بر پایه ی جادو استواره، سرشار از پیش آگاهیه، مثل پیش گویی های پروفسور تریلانی که با وجود این که دقیق نبودن، به بستر کلی حوادثی که قراره در آینده رخ بدن، اشاره می کردن یا جملات به ظاهر طنز آمیز ران (که خیلیاشون پیش آگاهی اتفاقات مهمیو انجام می داذن) یا همین خواب های هری که خودتون بهش اشاره کردید.
aaq
پنجشنبه 2 خرداد 1392 12:44 ب.ظ
سلام

به نظرم یک نمونه جالب از این
توی نغمه هست
جلد یک اولین فصل برن

اون جایی که توله جان از بقیه جدا افتناده

جان می گه از بقیه جدا شده
یکی دیگه می گه شایدم به زور رانده شده
پاسخ Farbod Azsan : سلام.
اتفاقا نغمه پر از پیش آگاهیه و بعضیاشونم واقعا عالین. منتها چون اکثرشون قسمتای مهمی از داستانو لو می دن (البته در صورتی که معلوم بشه پیش آگاهین)، بر خلاف میلم از این سری مثالی نیاوردم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر